Latest News

Pages changing frequently:

  • The online registration is now CLOSED
  • Main schedule has been posted(Subject to Change)
  • Gulf Wars Registration is Open 
  • Please check back for frequently updated pages

Reservations:

  • Kings Arrow Ranch (aka Georgetown Inn) has closed and will not be open for this years war, the autocrat is working to identify other hotels in the area for war.

Main Schedule

Gulf Wars XXV (2016) - Main Schedule 

 

 Download PDF Version of the Schedule: Gulfwars XXV Schedule.pdf

MAIN SCHEDULE
SATURDAY, MARCH 12, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
12:00 PM --- Event  Site Opens Kings Arrow Ranch
9:00 Am 9:00 PM Equestrian Equestrian Check In Equestrian Tent
2:00: PM   Equestrian Mounted Securtiy Authorizations/Rider Responsibility Barn
         
SUNDAY, MARCH 13, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
9:00 AM   EPL Early Period Life Silent Auction Starts EPL
9:00 AM 9:00 PM Equestrian Equestrian Check In Equestrian Tent
9:00 AM 10:00 AM Equestrian Mounted Securtiy Authorizations/Rider Responsibility Barn
10:00 AM 12:00 PM Equestrian Mounted Heraldry Class 5 Points
10:00 AM 12:00 PM Equestrian Hastiludes Tourney Arena 2
10:00 AM  12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
2:00 PM 5:00 PM Equestrian How to Bomb Proof Your Horse Arena 1
2:00 PM 4:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
5:00 PM 6:00 PM Equestrian SEO Meeting Equestrian Tent
5:00 PM   Social Royal Cocktail Hour for all seated Crowns of the Known World  House Excelsior Camp
9:00 PM   Dance Early Bird Dance Revel – All request, all instructors Bede Hall
         
MONDAY, MARCH 14, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
8:00 AM 4:00 PM Heavy Combat Heavy Armor Inspection Marshals Point
9:00 AM 10:00 PM Heralds Point Heralds Point Volunteer Orientation Heralds Point
9:00 AM 10:00 PM Coursing Fun Run Set Up  Hastings Field
9:00 AM 9:00 PM Equestrian Equestrian Check In Equestrian Tent
9:00 AM 10:00 PM Equestrian Mounted Securtiy Authorizations/Rider Responsibility Barn
9:00 AM 4:00 PM Live Weapons **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 4:00 PM Target Archery **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 5:00 PM Class Events Areas Open for Class Activities: Al Mahala, Artisan's Row, Early Period Life, Theatre & Scribes Point Class Areas
9:00 AM 11:00 AM Rapier Don Edmund Memorial 2-Handed Rapier Tourney (Gleann Abhann / Small Grey Bear) Rapier Field
9:00 AM 12:00 PM Rapier Ladies Workshop Rapier Field
9:00 AM 12:00 PM Rapier Youth Rapier Workshop Rapier Field
9:00 AM   A&S Sheep to Purse Competition begins – See Class booklet for details Artisan's Row
10:00 AM  12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
10:00 AM 12:00 PM Equestrian Mounted to Ground Combat Workshop Arena 1
10:00 AM 12:00 PM Equestrian Calontir Challenge  Arena 2
10:00 AM 12:00 PM Coursing Fun Run  Hastings Field
10:00 AM 12:00 PM Youth Combat Inspection and training YC Field
10:00 AM 4:00 PM Heavy Combat Combat Archery Inspection Marshals Point
11:00 AM 1:00 PM Rapier Spinning Wheel of Secondaries Tourney (Sponsored by Gleann Abhann) Rapier Field
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
12:00 PM 1:00 PM Youth Combat Lunch  
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Jousting 101 Classroom Equestrian Tent
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Introduction to Driving Arena 2 Populace Tent
1:00 PM 3:00 PM Youth Combat Clan Gambit Tournament  YC Field
1:00 PM 3:00 PM Rapier Midrealm Rapier Tourney Rapier Field
1:00 PM 5:00 PM Rapier Northshield Pick Up Day Rapier Field
1:00 PM 5:00 PM Target Archery Childern's Archery Sherwood Range
1:00 PM 2:00 PM Equestrian Equestrian 101 for Youth Arena 1
2:00 PM 3:00 PM Falconry Class: How to become a falconer Falconry Tent
2:00 Pm 4:00 PM Equestrian Jousting 101 Mounted Arena 2
2:30 PM 5:00 PM Rapier Verona Street Brawl (Sponsored by Meridies) Fort
3:00 PM 3:30 PM Falconry Falconry Training Demo (Weather Permitting) Falconry Tent
3:00 PM 4:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
3:00 PM 5:00 PM Target Archery Prize Shoot sponsored by Arc d'Or Sherwood Range
3:00 PM 5:00 PM Rapier Revenge Tourney (Sponsored by Midrealm) Rapier Field
4:00 PM 4:30 PM Equestrian Equestrians saddle up for Meet & Greet Barn
4:00 PM 6:00 PM Crowns/Heralds Processional Meeting/Royal Meet and Greet Equestrian Tent/Arena 1,2
8:00 PM --- Middle Eastern Music and Dance Samra (Hafla) Al Mahala
8:00 PM --- Siege Weapons Cocktails and Siege Green Dragon
9:00 PM --- Dance Welcome Home Ball – Mistress Isabella della Rosa Main Hall
         
         
TUESDAY, MARCH 15, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
7:00 AM 7:30 AM Equestrian Marshals/Equestrians/Security Meeting for Processional Equestrian Tent
7:30 AM 8:00 AM Equestrian Prepare Horses, Handlers Assemble Barn
8:00 AM 10:00 AM Equestrian Processional Breakfast Equestrian Tent
8:00 AM 4:00 PM Heavy Combat Heavy Armor Inspection  Marshals Point
8:00 AM 2:30 PM Heavy Combat Combat Archery Inspection Ravine
8:30 AM 9:00 AM Royals Arrive at Barn for Procession Equestrian Tent
9:00 AM 9:00 PM Equestrian Equestrian Check In Equestrian Tent
9:00 AM 5:00 PM Class Events Areas Open for Class Activities: Al Mahala, Artisan's Row, Early Period Life, Theatre & Scribes Point Class Areas
10:00 AM 12:00 PM Event Opening Ceremonies Fort
10:00 AM 11:00 AM Falconry Falconers in Opening Ceremonies  
11:00 AM  12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
11:00 PM 12:00 PM Youth Combat Inspection YC Field
11:00 PM 3:00 PM Rapier Interkingdom Practice Rapier Field
12:00 PM 1:00 PM Youth Combat Lunch  
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
12:00 PM 4:00 PM Live Weapons **WAR POINT** and practice Sherwood Range
12:00 PM 4:00 PM Target Archery **WAR POINT** and practice Sherwood Range
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Lunch and Learn  Overcoming Unease of Equids  Across Road from Arena 2
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Lunch and Learn  Bits and Bitting  Equestrian Tent
12:00 PM 2:00 PM Rapier Moot Q&A with Society Marshall Bede Hall
12:00 PM 3:00 PM Siege Weapons Inspection and Open Practice Siege Point
12:00 PM 3:00 PM Heavey Combat  Rapier Diamond Tourney (Sponsored by Gleann Abhann) Rapier Field
12:00 PM 3:00 PM Rapier Never Won a Tourney Tourney Rapier Field
1:00 PM 2:00 PM Heralds Point Orientation Meeting for Site Heralds Heralds Point
1:00 PM 3:00 PM Youth Combat House Pale Dragons 3Man Melee tournament   YC Field
1:00 PM 5:00 PM Target Archery Childern's Archery Sherwood Range
1:00 PM 2:00 PM Equestrian Equestrian 201 for Youth Arena 1
1:30 PM 2:30 PM Heavy Combat **WAR POINT**  (1) Combat Archery Ravine Ravine
2:00 PM 3:00 PM Falconry Class: Falconry equipment Falconry Tent
2:00 PM 5:00 PM Equestrian Jousting 102 Mounted and Ground Crew Arena 2
3:00 PM 4:00 PM Falconry Page School Visitation to Mews Falconry Tent
3:00 PM 5:00 PM Heavy Combat **WAR POINT**  (1) Town Battle (No Archery) Hastings Field
3:00 PM 5:00 PM Rapier Green Dragon Tavern Brawl Green Dragon
3:00 PM 5:00 PM Target Archery Prize Shoot sponsored by Trimaris Sherwood Range
4:00 PM 6:00 PM Event GLEANN ABHANN SOCIAL SET UP Bede Hall
6:00 PM 10:00 PM Event GLEANN ABHANN SOCIAL Bede Hall
6:00 PM 7:00 PM Performing Arts The Three Rivers Players of Calontir    Sables and Gules Theatre
8:00 PM 10:00 PM Artisan's Row Artisan's Row Social and Museum Night Artisan's Row
8:00 PM --- Middle Eastern Block Party (Hafla) Al Mahala
9:00 PM --- Dance Beginner's Ball Lord Runolfr Ulfsson Main Hall
         
         
WEDNESDAY, MARCH 16, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
8:00 AM 4:00 PM Heavy Combat Heavy Armor Inspection Marshals Point
8:00 AM 1:00 PM Heavy Combat Combat Archery Inspection Ravine
8:00 AM 9:00 AM Youth Combat Inspection  YC Field
9:00 AM 10:00 PM Equestrian Mounted Securtiy Authorizations/Rider Responsibility Barn
9:00 AM 9:00 PM Equestrian Equestrian Check In Equestrian Tent
9:00 AM 11:00 AM Equestrian Mounted Archery 101 Arena 2
9:00 AM 12:00 PM Siege Weapons Inspection and Open Practice  Siege Point
9:00 AM 12:00 PM Youth Combat Fort Battles Fort
9:00 AM 11:00 AM Rapier Trimaris Tourney Rapier Field
9:00 AM 4:00 PM EPL Early Period Life Area Open Demonstration Day EPL
9:00 AM 4:00 PM Live Weapons **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 4:00 PM Target Archery **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 5:00 PM Class Events Areas Open for Class Activities: Al Mahala, Artisan's Row, Early Period Life, Theatre & Scribes Point Class Areas
10:00 AM 1:00 PM Heavy Combat **WAR POINT** (1) Chivalric Ravine (with Archery) Ravine
10:00 AM 11:00 AM Falconry Class  How to become a falconer Falconry Tent
10:00 AM   Event Staff Meeting (if needed) Main Hall
10:00 AM 1:00 PM Coursing Day in the Kennels Kennel Lands
10:30 AM 12:30 PM Rapier Everyman Tourney Rapier Field
11:00 AM 12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
11:00 AM 12:00 PM Royal Social HRM Trimaris Queen's Tea Trimaris Encampment
11:00 AM 1:00 PM Equestrian **WAR POINT** Mounted Archery Tournament (1/3 of a War Point) Arena 2
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
12:00 PM 2:00 PM Heavy Combat Women's Fighting Symposium Inside Fort
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Lunch and Learn  Perfectly Period Tack Equestrian Tent
12:00 PM 1:00 PM Youth Combat Lunch  
1:00 PM 3:00 PM Rapier **WAR POINT**  (1)  Rapier Field Battle Hastings Field
1:00 PM 4:00 PM Live Weapons Frey's Throw - All Women's Thrown Weapons Tournament(Rank novices welcome!) Sherwood Range
1:00 PM 5:00 PM Target Archery Childern's Archery Sherwood Range
1:00 PM 4:00 PM Siege Weapons Siege Target Competition Siege Point
1:00 PM 3:00 PM Heavy Combat Trimarian Bear Pit Champion's Field
1:00 PM 2:00 PM Youth Combat Weapons Inspection and Training YC Field
2:00 PM 4:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
2:00 PM 4:00 PM Youth Combat Triskele Legion Youth Tournament YC Field
2:00 PM 3:30 PM Event SCA BOD Meet and Greet Bede Hall
2:00 PM 3:00 PM Equestrian Equestrian Meet & Greet for Youths Arena 2 Populace Tent
2:00 PM 6:00 PM Equestrian **WAR POINT** Jousting Tourney, Wood  (1/3 of a War Point) Arena 2
3:00 PM 5:00 PM Target Archery Prize Shoot sponsored by Merides Sherwood Range
3:00 PM --- Heavy Combat Meridian Rose Tourney Champion's Field
3:00 PM 5:00 PM Rapier InterKingdom Ladies Championship Tourney  Rapier Field
3:00 PM 5:00 PM Middle Eastern India Persona Social  Al Mahala
3:30 PM 4:30 PM Event SCA Officer (Society Seneschal and Exchequer) Meet and Greet Bede Hall
4:00 PM   EPL Early Period Life Silent Auction Closes EPL
5:00 PM 7:00 PM Heavy Combat Viking Deed of Arms Inside Fort
6:00 PM  8:00 PM Event Kingdom of Meridies Social Set UP Bede Hall
6:00 PM   Performing Arts 9th Annual Gulf Wars, War Bard Competition  Theme: “Why doth I fight?” Sables and Gules Theatre
6:00 PM 8:00 PM Event Ansteorran Chili Night Ansteorra Gates
7:00 PM 9:00 PM Equestrian Torch Light Tourney Hastings Field
7:00 PM 11:00 PM Merchants Midnight Madness Merchants Area
8:00 PM  10:00 PM Event Kingdom of Meridies Social Bede Hall
9:00 PM --- Dance Masked Vice and Virtue Ball - HL Fleur Stewart Main Hall
9:30 PM --- Event Trimaris Party (All are welcome!!) Trimaris Royal Encampment
         
         
THURSDAY, MARCH 17, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
8:00 AM 9:30 AM A & S A & S War Point Competition Registration and Set Up Bede Hall
8:00 AM 4:00 PM Heavy Combat Heavy Armor Inspection Marshals Point
8:00 AM 3:00 PM Heavy Combat Combat Archery Inspection Marshals Point
9:00 AM 9:00 PM Equestrian Equestrian Check In Equestrian Tent
9:00 AM 10:00 PM Equestrian Mounted Securtiy Authorizations/Rider Responsibility Barn
9:00 AM 10:00 PM Coursing Queens Hounds and Hunt Brunch Set UP Hastings Field
9:00 AM 11:00 AM Rapier Novice Tourney (Sponsored by GA Bladesmen) Rapier Field
9:00 AM 12:00 PM Siege Weapons Inspection and Open Practice  Siege Point
9:00 AM 10:00 AM Youth Combat Inspection and Training YC Field
9:00 AM 4:00 PM Live Weapons **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 4:00 PM Target Archery **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 5:00 PM Class Events Areas Open for Class Activities: Al Mahala, Artisan's Row, Early Period Life, Theatre & Scribes Point Class Areas
9:00 AM 12:00 PM Equestrian **WAR POINT** Jousting Tourney, Foam  (1/3 of a War Point) Arena 2
10:00 AM 12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
10:00 AM 12:00 PM Coursing Queens Hounds and Hunt Brunch Hastings Field
10:00 AM 12:00 PM A & S **WAR POINT** A & S Performance Competition Judging A & S Tent
10:00 AM 1:00 PM A & S **WAR POINT** A & S Competition Judging  Bede Hall
10:00 AM 2:00 PM Heavy Combat  Rapier **WAR POINT**  (2)   Champions Tourney      (1 WP for Heavy, 1 WP for Rapier) Champion's Field
10:00 AM 12:00 PM Youth Combat Sable Banner 5man Melee Tournament followed by root beer and bratwurst  
11:00 AM 11:30 AM Falconry Falconry Training Demonstration(weather permitting) Falconry Tent
12:00 PM 1:00 PM Coursing Queens Hounds and Hunt Brunch (Removal of set up and hounds) Hastings Field
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Lunch and Learn - Make a Period Bridle Equestrian Tent
12:00 PM 2:00 PM Event Trimaris Royal Luncheon Champion's Field
12:45 PM 1:30 PM Equestrian Mounted Combat Demo Hastings Field
1:00 PM 3:00 PM Youth Combat Ravine Battle Ravine
1:00 PM 3:00 PM A & S IKBG Brewing Competition   - Must be 21 years or older to enter Bede Hall Plaza
1:00 PM 4:00 PM A & S Bede Hall Open to Artisans and the Populace Bede Hall
1:00 PM 3:00 PM Heavy Combat  **WAR POINT** (1) Field Battles (with Archery) Hastings Field
1:00 PM 5:00 PM Target Archery Childern's Archery Sherwood Range
2:00 PM 3:30 PM Equestrian Carousel Arena 1
2:00 PM 3:00 PM Falconry Class: How to become a Falconer Falconry Tent
3:00 PM 4:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
3:00 PM 5:00 PM Rapier **WAR POINT** (1) Rapier Town Battles Fort
3:00 PM 4:00 PM A & S A & S Artissan may pick up their items.  All items MUST be picked up by 4:00 PM Bede Hall
3:00 PM 5:00 PM Target Archery Prize Shoot sponsored by Calontir Sherwood Range
3:00 PM 4:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
3:30 PM 5:00 PM Equestrian Daiku Arena 2
5:00 PM --- Event Calontir Court Calontir Encampment
6:00 PM --- Event Ansteorra Court Ansteorra Gates
6:00 PM --- Event Atlantia Court Atlantia Camp
6:00 PM --- Event Gleann Abhann Court Rapier Field
6:00 PM --- Event Meridian Court Champion's Field
6:00 PM --- Event MidRealm Court MidRealm Camp
6:00 PM   Event Kingdom of Northshield Court Green Dragon Courtyard
6:00 PM --- Event Trimaris Court Trimaris Royal Encampment
7:00 PM --- Event Calontir Party Calontir Encampment
8:00 PM   Performing Arts 4th Annual Medieval Movie Night Showing "Monty Python and the Holy Grail" Sables and Gules Theatre
8:00 PM --- Middle Eastern Andalusian Salon and Live Music Samra Party Al Mahala
8:00 PM --- Event Knowne World Heraldic and Scribal Social Heralds Point
8:00 PM   Event Shadow Legion's Jello Shot Party: A Knight at Tolkien's Middle Earth Shadow Legion Main Camp
9:00 PM 11:00 PM Event  Royalty Social Bede Hall
9:00 PM --- Dance Caroso Ball - Duchess Katrina Main Hall
         
         
FRIDAY, MARCH 18, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
8:00 AM 9:30 AM A & S Open A & S Registration & Setup Bede Hall
8:00 AM 4:00 PM Heavy Combat Heavy Armor Inspection Marshals Point
8:00 AM 3:00 PM Heavy Combat Combat Archery Inspection Marshals Point
8:00 AM 9:00 AM Youth Combat Inspection YC Field
9:00 AM 10:00 PM Equestrian Mounted Securtiy Authorizations/Rider Responsibility Barn
9:00 AM 11:00 AM Equestrian Mounted Combat Tourney Hastings Field
9:00 AM 12:00 PM Siege Weapons Inspection and Open Practice  Siege Point
9:00 AM 12:00 PM Youth Combat Lions of Anstoerra Tournament  YC Field
9:00 AM 1:00 PM Rapier Anstoerran Rose Tourney (Sponsored by Ansteorra Roses) Rapier Field
9:00 AM 3:30 PM Live Weapons **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 3:30 PM Target Archery **WAR POINT** and practice (closed 12-1 for lunch) Sherwood Range
9:00 AM 5:00 PM Class Events Areas Open for Class Activities: Al Mahala, Artisan's Row, Early Period Life, Theatre & Scribes Point Class Areas
10:00 AM 12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
10:00 AM 12:00 PM Heavy Combat **WAR POINT** (1) Bridge Battle (with Archery) Hastings Field
10:30 AM 12:00 PM Equestrian Carousel Arena 1
11:00 AM 1:00 PM A & S Open A & S Performances A & S Tent
12:00 PM 1:00 PM Youth Combat Lunch   
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Mounted Heraldry, Part Deux 5 Points
12:00 PM 2:00 PM Performing Arts 9th Annual Youth Bardic and Talent Show Ages 6-14,(parents or guardian must be present) Sable and Gules Theatre
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Lunch and Learn Equestrian Tent
1:00 PM 3:00 PM Youth Combat Open Training  YC Field
1:00 PM 3:00 PM Rapier Youth Rapier Tourney Rapier Field
1:00 PM 3:00 PM Rapier MOB Cut and Thrust Tourney (Sponsored by Mikolaj Polypos & Francois Le Souris) Rapier Field
1:00 PM 3:00 PM Rapier Old Farts Fencing Society Tourney Rapier Field
1:00 PM 3:00 PM Target Archery Children's Fun Shoot Sherwood Range
1:00 PM 3:00 PM Heavy Combat **WAR POINT** (1) Fort Battle (with Archery) Fort
2:00 PM 4:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
2:00 PM 5:00 PM Equestrian Buzkashi Arena 2
3:00 PM 5:00 PM Rapier **WAR POINT** (1) Ravine Battle Ravine
3:00 PM 6:00 PM Heavy Combat Knowne World Squires Tourney  Champion's Field
3:30 PM 4:00 PM A & S Open A & S Awards and entry pickup Bede Hall
4:00 PM 5:00 PM A & S A & S Gulf Wars Discussion Bede Hall
4:00 PM 5:30 PM Target Archery Grand Exibition Tournament (Archery) Hastings Field
4:00 PM 5:00 PM Coursing Hound Meet and Greet Kennel Lands
5:00 PM 6:00 PM Coursing Known World Hound Meeting Kennel Lands
5:00 PM --- Heavy Combat 14th Century Deed of Arms Inside Fort
5:00 PM 6:00 PM Class Events Artisans Row/Class Areas 2017 General Interest Meeting Artisan's Row
6:00 PM 10:00 PM Event Nippon Matsuri: A Japanese Social – look for the blue tent at 5 points Black Willow Encampment

Black Willow Encampment

Black Willow Encampment
9:00 PM --- Dance Grand War Ball  HL Fleur Stewart Main Hall
9:00 PM 11:00 PM Performing Arts Marshin Fayne / House Ishee Goods and Services Auction Sable and Gules Theatre
9:00 PM --- Event Knowne World Party Fort
         
         
SATURDAY, MARCH 19, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
8:00 AM 12:00 PM Heavy Combat Heavy Armor Inspection Marshals Point
8:00 AM 12:00 PM Heavy Combat Combat Archery Inspection Marshals Point
9:00 AM 11:00 AM Youth Combat Fort Battle Fort
9:00 AM 12:00 PM Live Weapons Practice Sherwood Range
9:00 AM 12:00 PM Target Archery Practice Sherwood Range
9:00 AM 12:00 PM Class Events Artisan's Row Open for Class Activities Artisan's Row
9:00 AM 12:00 PM Event GW Journeyman Artisan’s Display Artisan's Row
9:00 AM 5:00 PM EPL Early Period Life Open for Activities EPL
10:00 AM 12:00 PM Falconry Falconry Visitation Falconry Tent
10:00 AM   A & S Sheep to Purse Competition Ends – See Class booklet for details Artisan's Row
10:00 AM 2:00 PM Heavy Combat **WAR POINT** (1) Mother of All Battles (with Archery) Hastings Field
12:00 PM 2:00 PM Falconry Falconry Viewing Falconry Tent
12:00 PM 1:00 PM Youth Combat Lunch   
12:00 PM 2:00 PM Equestrian Equestrian Wrap-up Meeting Equestrian Tent
12:00 PM   Live Weapons Target Archery Range Closes at Noon! Sherwood Range
12:00 PM   Class Events GW Scholar’s Challenge ENDS Class Info Point/Artisans Row
1:00 PM 3:00 PM Youth Combat Training / Open Field YC Field
2:00 PM   Event Volunteer Raffle Bede Hall
3:00 PM   Event Great Court Closeing Ceremonies Fort
8:00 PM   Event Marshin Fayne's Seven Deadly Sins Party  Marshin Fayne encampment
9:00 PM --- Dance Last Chance to Dance Ball  All request, all instructors Main Hall
         
         
SUNDAY, MARCH 20, 2016
START TIME END TIME CATEGORY ACTIVITY LOCATION
9:00 AM --- Event Post War Staff Meeting Main Hall
12:00 PM --- Event Site Closes Kings Arrow Ranch
SEE YOU NEXT YEAR!!!